چگونه از تراز لیزری خود استفاده کنیم؟

چگونه از تراز لیزری خود استفاده کنیم؟

چگونه از تراز لیزری خود استفاده کنیم؟

یکی از وسایل پرکاربرد در ساخت و ساز و فعالیت های عمرانی که جهت تراز کردن، ایجاد شیب مناسب و عمود کردن سطوح بکار می رود، تراز لیزری می باشد.

با توجه به افزایش ساخت و ساز و فعالیت های عمرانی استفاده از ابزارهای معمولی منجربه بروز خطا و نقص در مقاومت مصالح ساختمانی، ستونها و سازه ها می شود.

بنابراین نیاز است که مجریان طرح از تجهیزات جدید و به روز از جمله این دستگاه استفاده کنند.

با استفاده از این دستگاه بدون نیاز به نخ یا سیم و تنها با نورلیزر می توان بسیار دقیق تر و با کیفیت تر، کار ترازکردن را انجام داد.

تراز لیزری دیوالت

تراز لیزری دیوالت

 

انواع تراز لیزری :

۱-چرخشی (Rotary)

۲-ثابت

درمدل های ثابت معمولا با ایجاد خط کار انجام می شود و در مدل های چرخشی یک نقطه حول محور X,Y چرخیده و در سرعت بالا خط را تداعی می کند.

مدل ثابت برای بردهای کمتر از ۶۰ متر(با دیتکتور) طراحی شده و چرخشی ها تا ۱۰۰۰ متر را هم پوشش می دهند.

نحوه کار :

پرتوهای خروجی این دستگاه به صورت سه خط تراز عمود برهم، یکی در راستای افقی و دو خط دیگر در راستای عمودی بوده که نسبت به هم زاویه قائم تشکیل می دهند. محل تلاقی دو خط عمود بایکدیگر و با خط افق باعث ایجاد ۳ نقطه شاقولی و نقطه چهارم نیز در پایین دستگاه تشکیل می گردد. کلیه این نقاط تشکیل شده دو به دو نسبت به یکدیگر عمود می باشند. دستگاه قادر است هریک از خطوط افقی یا عمودی را به تنهایی نمایش دهد.

مدل های لیزری که خاصیت خود ترازی دارند، قادرند تا زاویه ای معین در صورتی که محل قرارگیری آن ها تراز نباشند خود را تراز کرده، ولی در صورتی که توانایی خود ترازی نداشته باشند با استفاده از تراز حبابی موجود روی دستگاه، دستگاه را تراز می کنند. در برخی از این مدل های خودتراز در صورت تراز نبودن دستگاه و همچنین قادر نبودن دستگاه به خود ترازی خطوط لیزری به صورت چشمک زن کاربر را از تراز نبودن دستگاه مطلع می کنند.

در صورت نیاز به خطوطی غیر از راستای عمودی و افقی می توان از قابلیت دیگر دستگاه در تولید خطوطی عمود برهم ولی در راستاهای دلخواه استفاده نمود. این دستگاه ها همچنین قابلیت نصب بر روی پایه دوربین های عکاسی و فیلمبرداری را دارا بوده و علاوه بر این با استفاده از پایه های آهنربایی امکان نصب آن ها بر دیواره های فلزی نیز فراهم می شود.

تراز لیزری بوش

کاربرد :

کاربرد اصلی این دستگاه در معماری داخل ساختمان، فعالیت های خارج ساختمان و کلیه فعالیت های عمرانی می باشد، از جمله کاربردهای دستگاه در معماری داخلی ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فعالیت های دکوراسیون داخلی

اجرای تاسیسات برقی و مکانیکی

هم راستایی در و پنجره ها در زمان نصب

نصب کاشی و سرامیک در کف و دیوار

نصب و تراز نمودن انواع قاب و ستون

نصب کابینت، قفسه و سرویس های بهداشتی

نصب کاغذ دیواری و شابلون

نصب دیوارهای کاذب و پارتیشن بندی

اتصال ادوات به دیوار

نصب اتصالات برقی و کلید و پریزها

مواردی که در هنگام خرید تراز لیزری باید به آن توجه کرد:

قابلیت تراز کردن اتوماتیک

تعداد محور افقی و قائمی که می توان پیاده سازی کند

قابلیت استفاده در حالت غیر تراز برای پیاده سازی محورهای مختلف

پرتابل بودن و قابلیت استقرار روی سطوح مختلف

مجهز بودن به سیستم هشدار دهنده صوتی و نوری

داشتن رابط آهنربایی قوی

 

درباره نویسنده

admin

Theme Settings